Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk Studenckich

 

STEP (z ang. Students’ Trainee Exchange Programme) to Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk Studenckich. Jesteśmy podstawową i jedną z najszybciej rozwijających się sekcji w całej ELSA. STEP to działka, która zajmuję się organizowaniem praktyk i staży dla studentów kierunków prawniczych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż na rynku pracy liczy się nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim doświadczenie. Dzięki naszej działalności, studenci mają szansę kształtować swoją ścieżkę kariery.

Nawiązujemy kontakty z podmiotami zewnętrznymi, przedstawiamy ofertę uczestnictwa w naszym programie, a w efekcie podejmujemy współpracę. Praktyki odbywają się w kancelariach radcowskich, adwokackich, notarialnych, a także komorniczych; w urzędach, sądach, prokuraturze, bankach oraz innych instytucjach.

W ramach działalności STEPu wyróżniamy:  

  • praktyki lokalne – dostępne dla studentów z całej Polski, w szczególności jednak skierowane są do osób studiujących w określonym ośrodku akademickim. Organizowane są przez grupy lokalne u praktykodawców mających siedzibę w poszczególnych miastach.Innymi słowy – organizujemy dla Ciebie praktykę w mieście w którym studiujesz! 
  • praktyki ogólnopolskie – dostępne dla studentów z całej Polski, organizowane w urzędach centralnych, prestiżowych kancelariach oraz firmach, głownie tych z siedzibą w Warszawie.
  • praktyki międzynarodowe – umożliwiamy studentom z 41 krajów odbycie praktyk w znanych zagranicznych instytucjach, kancelariach i firmach prawniczych (chcesz wiedzieć więcej o praktykach międzynarodowych?)

Czym jeszcze zajmuję się STEP?

Organizowanie praktyk dla studentów jest priorytetem naszej działalności, ale nie jest to jedyna nasza domena. Systematycznie pozyskujemy nowych praktykodawców. Utrzymujemy bezpośrednie kontakty z instytucjami, które stale z nami współpracują. Organizujemy Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych (ODPP), podczas których przeprowadzamy spotkania z przedstawicielami zawodów prawniczych, szkolenia i inne atrakcje dla studentów. Ponadto prowadzimy Zeszyt Praktyk – zeszyt z aktualnymi informacjami o dostepnych praktykach oraz o aplikacjach prawniczych.

Dlaczego warto być w STEPie?

Naszą siłą są przede wszystkim ludzie – kreatywni i profesjonalni. W naszej sekcji można nauczyć się tego, co dla każdego z nas jest bezcenne – rozmowy z ludźmi, przekonywania rozmówcy do swojego zdania, sztuki negocjacji. Uczymy się jak pokonywać swoje słabości wynikające często z braku wiary we własne możliwości. Stopniowo stawiamy przed sobą coraz większe cele, coraz lepiej radzimy w trudnych sytuacjach. Z uśmiechem na twarzy odnosimy kolejne sukcesy, a także uczymy się na błędach. Ciągle doskonalimy swoje umiejętności – często bierzemy udział w szkoleniach. Nie zapominamy też o aktywnym uczestnictwie w życiu całego Stowarzyszenia, pomagamy sobie nawzajem.


Chciałbyś rozwijać swoje umiejętności? Nauczyć się sztuki negocjacji? Masz jakieś pytania na temat STEPu?
A może chciałbyś zostać członkiem tej działki i realizować swoje pomysły? Skontaktuj się z nami!

Sabrina Drwal
Wiceprezes ds. Międzynarodowego Programu Wymiany Praktyk Studenckich
tel.: (+48) 797 715 566
e-mail: vpstep@rzeszow.elsa.org.pl
FB:https://www.facebook.com/sabrina.drwal